2018: Muinastulede öö ja Eesti Vabariik 100

Muinastulede ööl mere äärde kutsumise eestvedajad on plaaniks võtnud tähistada aastal 2018 Muinastulede ööd ühiselt koos naaberriikidega, kel samuti lähema 12 kuu jooksul toimub vabariigi 100. sünnipäev.

2018. aastal toimub Muinastulede öö 25. augustil!

Aastatel 2017-2018 tähistavad viis läänemereäärset riiki eri aegadel oma riigi 100. sünnipäeva. Soovime, et selle aja jooksul ühel päeval võiks vabade riikide tähtsat aastat kõik koos tähistada.

Aastal 2018 tähistavad suurt juubelit kõik Balti riigid ja Poola. Soome tähistab iseseisvuse alguse aastapäeva detsembris 2017. Tähtsad riigi sünnipäevad toimuvad sügise- ja talvekuudel, meie eesmärgiks on ühine tähistamine ette võtta soojal suvekuul.

Oliver Mäesepp 2015 muinastulede öö, Kloogaranna

Foto: Oliver Mäesepp, 2015. a. muinastulede öö, Kloogaranna

Muinastulede ööl kutsutakse kõiki Läänemere randadesse lõkkeid süütama ja vaatama. Mereäärsetel lõketel on oma lugu, mis viikingite ajast meieni ja kogu maailma levinud ja sel 2018. aasta muinastulede ööl jutustame uue loo. Sündmuse mõtteks on koostegemine ja koos olemine ning sellega seoses ühtsuse ja sellest tulenevatele väärtustele tähelepanu pööramine. Positiivsus, avatus, sõbralikkus, kokkuhoidmine ja hea meeleolu on sel õhtul iseenesest esikohal, need märksõnad on olulised teistega suhtlemisel ja arvestamisel läbi kogu aasta.

Aasta-aastalt on mereäärsete lõkete süütamise traditsioon laiemalt levinud nii eestlaste hulgas kui naaberriikides. Oleme juba aastaid inimesi mere äärde kutsunud ja jätkame endiselt, ka juba mõni aasta enne EV 100. sünnipäeva, et iga aastaga saaks me ühiselt loodud lõketekett üha pikem ja me eestvedajatena oleme ka aastal 2018 korralduslikult, organisatsiooniliselt ja tehniliselt valmis erinevate lõkete, sadamaürituste, kontsertide ja kogukonna ürituste toel ülemere sildasid looma ning positiivseid emotsioone jagama.

Kui tunned, et ühiselt sünnipäeva tähistamise mõte sulle meeldib ja soovid kaasa lüüa ning oma kogemusi ja kirge jagada, võta ühendust selle veebilehe kontaktidelt või EV100 lehe kaudu!

Koos teeme selle teoks – kutsume nii oma riigi rahva kui ka naabreid ühiselt oma maa sünnipäeva aastat tähistama!