Toetame laste unistust merele saada

31. augustil süttivad lõkked selleks, et mõelda neile, kes merel ja kes sinna juba lapsena ihkavad minna

Muinastulede ööl, augusti viimase laupäeva päikseloojangul, süüdatakse Läänemere maade randades traditsioonilised lõkked. Läbi aastate on sel õhtul mereranda, teiste veekogude äärde ja sadamatesse kogunemisel mõeldud neile, keda merelt tagasi oodatakse.

Pöörame tähelepanu neile, kelle unistuseks on juba lapsena saada merele purjetama või muudviisi merd tundma õppida, aga seni see neil ei ole õnnestunud. Üks võimalus on toetada nende laste osalemist, kelle peredes ei ole võimalik kõiki saata suvistesse merelaagritesse, purjeõppereisidele, algajate purjetamislaagritesse või näiteks ka mõnepäevasesse pop-up merekooli.

Foto: Erilised purjetajad 2019
Foto: Erilised purjetajad 2019

 

Muinastulede ööl mere äärde kutsumise eestvedaja Mairold Vaik MTÜ-st Tuleranda: “Ükskord lõkete süütamise ajal jalutasin Laulasmaa rannas, kus mind üllatas see, kui palju mere äärde kogunute hulgas oli lapsi ja noori. Seal juhtusin möödudes kuulma ka ühe lõkkeseltskonna vestlust, kus üks lastest hõikas merel seilava purjejahi poole näidates, et tema tahab sinna saada. Tekkis tahtmine teda julgustada, et meil on olemas palju võimalusi merele saamiseks juba lapsena nii jahisadamates kui ka merelaagrites üle Eesti. Sellest tekkis soov üldsusele senisest rohkem teada anda, kuidas lapsed oma merele pääsemise unistust juba nüüd ja ka sel suvel saaks täide viia ning usun, et seda on väga hea teha muinastulede ööks mere äärde kutsumisega samal ajal.”

Lõkete registreerimise juures Navicup-äpis ja veebilehel muinastuled.ee on kõigi jaoks avatud võimalus rahaliselt annetada viis, viisteist või viiskümmend eurot selleks, et toetada neid peresid, kelle lapsed soovivad osaleda  suvistes merelaagrites. Peamiselt soovime aidata suurperesid, kel ei ole rahaliselt võimalik last või teist suvisesse merelaagrisse saata.

Foto: Eesti Jahtklubide Liit
Foto: Eesti Jahtklubide Liit

 

Muinastulede ööl süüdatakse randades ja sadamates nii palju lõkkeid, et Eestis igas mereäärses kohas on eemalt võimalik näha vähemalt lõket või kahte. Samal ajal veebikaardilt muinastuled.ee paistva tuledest moodustuva katkematu ketiga kutsutakse ühinema kõiki Läänemere maade rahvaid. Osalejate hulka on oma lõket süütama ja sellest kaardile teatama oodatud igas suuruses seltskonnad ja üritused mererandades ja muude veekogude ääres.

Mairold Vaik: “Üheksakümnendatel alguse saanud kaasaegne mereäärsete lõkete süütamise traditsioon on mõtte saanud Eesti esiajaloolistest rannalõketest, tol ajal süüdati tuled ohuteadete edastamiseks või laevaperedele ja paatkondadele suuna näitamiseks ohutusse koduranda. Tänapäeval süütame kord aastas lõkked, et vaikselt anda üksteisele märku: me hoiame kokku, aitame üksteist ning saadame positiivseid mõtteid ja unistusi üle maa. Samal ajal mõeldes neile, kes merel pikalt viibides koju igatsevad ja nüüd ka aidates neid, kes paatidele või purjekatele juba lapsena soovivad saada.”

Mereäärsed lõkked süüdatakse sel aastal 26. augusti päikseloojangul, Eestis umbes kell 20.30. Eelkõige on oodatud väikeste seltskondade enda süüdatud lõkked, et ürituse ajal ümbruskonda ja loodust võimalikult vähe häiritaks.

Oma lõkke asukoha, head mõtted ja fotod saab märkida veebikaardile muinastuled.ee.
Kaardil on nähtaval ka kõigi teiste sinna märgitud lõkete asukohad ja nende kirjeldused. Navicup-äpiga on igaühel võimalik kaardile kantud lõkke läheduses lisada ka enda tehtud foto, mis hetkega kuvatakse lõkkesündmuse galeriis.

 

Kontaktisik:

Mairold Vaik

+372 5219785

info@tuled.ee

 

Aita lastel osaleda
merelaagrites
ja anneta sobiv
summa, et need
lapsed, kes mere 
äärest soovivad
merele pürgida, 
oma unistuse
saaks täita.


Toeta:

 

Loe lisa siit

 


Ja lisa ka oma lõkkekoht
kaardile, teatades
seejuures, kui
aitad laste
unistusi täita!
Lisa uus lõkkekoht