2018: Muinastulede öö ja Eesti 100

Muinastulede öö toimus 2018. aastal 25. augustil. Üheskoos loodi mererandades tulede kett tähistamaks meie oma riigi sajandat sünnipäeva aastat.

Meenutus lõkkeõhtust Kaberneeme rannas (klikka pildil):

Muinastulede öö lõkete õhtu märkis juubeliaasta suve lõppu ja lähedaste kokkutulemist ning koju kutsumist. https://www.ev100.ee/et/kutsume-koiki-mere-aarde-suvisele-sunnipaevapeole-muinastulede-oolSuvised ettevõtmised olid seljataga, oli õige hetk võtta aeg maha ja kutsuda kokku oma lähedased – pere ja sõbrad. Tegime koos lõkke mereranda ja vaatasime tagasi möödunud suvele. Et üheskoos tunnetada neid omavahelisi sidemeid, mis hoiavad elus ja soojendavad meid ka eesootaval pimedal ajal. Et kogeda ühtsustunnet, mida tekitab teiste lõkete nägemine ja teadmine sellest, et meid, kes kokku hoiavad, on palju.

Tuled, lõkked ja mereäärsed märgutuled on aastasadu olnud meie jaoks olulised. Iidsetes kogukondades tule juures ja oma lähedaste seltsis elati üle pimedam aeg. Tule ümber räägiti lugusid, meenutati vanu aegu ja unistati eesootavast. Tule ümber lauldi ja mängiti pilli, rõõmustati ja suigutati teisi unele. Ka rannas süüdati pimeduse saabudes tuled, et omasid merelt koju kutsuda.

Rannalõkete ehk iidetuledega teadete edastamise tegevustest Läänemere regioonis pärinevad esimesed kirjalikud allikad viikingiajast. Juba sel ajal toimis rannikul laevateede läheduses ühtne, ulgumerelt kuni sisemaani ulatuv tulede süütamise võrgustik ehk valvesüsteem.

Oliver Mäesepp 2015 muinastulede öö, Kloogaranna

Foto: Oliver Mäesepp, 2015. a. muinastulede öö, Kloogaranna

Kunagi süüdati iilastulesid praktilisest vajadusest. Kaasaegsed rannalõkked, mis süüdatakse kord aastas muinastulede ööl, meenutavad neid tulesid ja meremeestele tee näitamise ning naabritele teadete edastamise olulisust. Hiiumaalt ja teistelt Eesti saartelt alguse saanud kaasaegsete märgutulede süütamine võetakse ette eelkõige selleks, et oma lõkkega edastada positiivseid sõnumeid. Tulede kett ümber Eesti ranniku ja saarte on aasta-aastalt üha pikenenud.

2018. aastal tähistasime muinastulede ööl lõkete keti loomisega ka Eesti sajanda sünnipäevaga suve möödumist.

Hoiame merd, mis meid ühendab! Hoiame Eestit!

Loe lisa, mis on muinastulede öö ja kuidas kaasa lüüa.

Vaata ka Tulelaulu.